Ing. Vladimír Opatrný - daňový poradce

Aktuálně

Aktuální daňový balíček a další novinky

Ad 1 – Schválení daňových změn

Poslanecká sněmovna schválila v pátek 20. listopadu 2020 návrh daňových změn, jejichž účinnost by měla nastat 1. 1. 2021. Navržený text tzv. daňového balíčku, který rozbalíme v nejlepším případě pod letošním covidovým vánočním stromečkem (zákon bude totiž ještě projednáván Senátem, opětovně Poslaneckou sněmovnou, podepsán či nepodepsán presidentem republiky a zveřejněn ve Sbírce zákonů…), byl v průběhu projednávání doplněn formou pozměňovacích návrh o řadu významných změn zákona o daních z příjmů. Přes stávající nejistotu o definitivní verzi zákona, uvedu stručně výčet nejdůležitějších navrhovaných změn:

 

 

Zrušení superhrubé mzdy a druhá zvýšená sazba daně z příjmů

Zákon ruší konstrukt superhrubé mzdy a zavádí 15%ní sazbu daně z příjmů ze závislé činnosti počítané z hrubé mzdy. Druhá zvýšená sazba ve výši 23% nahradí tzv. solidární přirážku a budou jí podléhat měsíční příjmy nad 141 764 Kč, což je čtyřnásobek průměrné hrubé mzdy v roce 2021. Ministryně Schillerová sděluje: „Pro nízko a středně příjmové zaměstnance chceme zavést 15%ní sazbu daně z příjmů, která se nově bude počítat z hrubé mzdy. Oproti stávajícímu efektivnímu zdanění ve výši 20,1% se tak jedná o snížení daně o čtvrtinu. Tyto peníze zůstanou více než 4 milionům zaměstnanců na výplatních páskách. Podpoříme tím jejich chuť utrácet, což pomůže znovu roztočit kola české ekonomiky.“

 

 

Zrychlené odpisování hmotného majetku
Uplatnění zrychlených odpisů se bude vztahovat na hmotný majetek zařazený v první a druhé odpisové skupině, který byl pořízen v období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2021. Majetek zařazený v 1. odpisové skupině bude možno odepsat bez přerušení za 12 měsíců namísto současných 3 let, majetek zařazený ve 2. odpisové skupině pak bez přerušení za 24 měsíců namísto stávajících 5 let. Prvních dvanáct měsíců přitom bude moci poplatník uplatnit odpisy až do výše 60% vstupní ceny.

 

Ministryně Schillerová uvádí: „Chceme tímto opatřením letos a příští rok co možná nejvíce podpořit investiční aktivitu českých firem a podnikatelů. Snížíme jim proto jejich daňovou povinnost právě v tomto období, které je pro ně nejsložitější.“

 

Dočasné zavedení mimořádných odpisů se projeví i u finančního leasingu. V daném období bude možné uzavřít leasingovou smlouvu s dobou trvání pouze 1 rok nebo 2 roky.

 

 

Zvýšení hranice pro odpisování
Hranice pro povinné odpisování majetku se trvale zvýší ze 40 000 Kč na 80 000 Kč. Veškerý majetek do této částky si bude moci podnikatel jednorázově odepsat do svých daňových výdajů.

 

Zrušení kategorie nehmotného majetku
Zákon ruší kategorii nehmotného majetku, výdaje související s pořízením dlouhodobého nehmotného majetku bude možné uplatnit tak, jak jsou uplatňovány v účetnictví.

 

 

Snížení spotřební daně z nafty
Spotřební daň z motorové nafty se sníží o 1 Kč za litr. Snížení spotřební daně má podpořit dopravní sektor a zvýšit jeho konkurenceschopnost. Ministryně Schillerová komentuje: „Dopravní náklady vstupují do produkce prakticky všech sektorů. S Ohledem na vysoce konkurenční trh předpokládáme, že se toto snížení daně postupně promítne do ceny pohonných hmot.“

 

 

Navýšení daňové slevy na poplatníka
Stávající daňová sleva na poplatníka ve výši 24 840 Kč se má zvýšit na 34 125 Kč. Nová sleva odpovídá výši průměrné mzdy, podle které se má v dalších letech pravidelně valorizovat.

 

 

Plošné zvýšení sazby spotřební daně na všechny tabákové výrobky
Sazba spotřební daně tabákových výrobků se v roce 2021 zvýší o 10% a v letech 2022 a 2023 o 5%.

 

 

Zrušení zastropování daňového bonusu pro děti
Tento daňový bonus bude moci přesáhnout dosavadní limit daný částkou 60 300 Kč, což by mělo vést ke zvýšení příjmu pracujících rodin s více dětmi

 

 

Stravenkový paušál – peníze místo stravenek
Zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat zaměstnancům příspěvek na stravování také přímo v peněžní formě.

Uznatelnost výdajů vynaložených na boj s koronavirem

 

Daňový základ u daní z příjmů si OSVČ i firmy budou moci snížit o výdaje na bezúplatné nepeněžité plnění určené pro boj s pandemií koronaviru, a to v období od 1. 3. 2020 do konce letošního roku.

 

 

Zdanění příjmů z dluhopisů
V oblasti zdanění příjmů z dluhopisů se ruší osvobození úrokových příjmů nerezidentů z dluhopisů vydávaných v zahraničí poplatníkem se sídlem v České republice. Účinnost tohoto opatření byla odložena na 1. 1. 2022.

 

U příjmů ze státních dluhopisů vydávaných Českou republikou se s účinností od 1. 1. 2021 osvobození rozšíří. Nyní jsou od srážkové daně osvobozeny příjmy nerezidentů ze státních dluhopisů vydávaných Českou republikou v zahraničí.

 

Nově se toto osvobození bude týkat všech příjmů ze státních dluhopisů, a to nejen českých státních dluhopisů vydávaných podle českého práva v tuzemsku, ale i u dluhopisů vydávaných ostatními státy Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Srážkové dani nebudou podléhat ani příjmy domácích držitelů státních dluhopisů.

 

Ministryně dodává: „Od příštího roku už nebudou zdaňovány ani příjmy z dluhopisů, které stát nabízí a prodává občanům. Dluhopis Republiky tak bude ještě přitažlivější možností pro všechny, kteří chtějí zajímavě a přitom bezpečně zhodnotit své úspory.“

Jednodušší vykazování dobíjení elektromobilů

 

Pokud se pracovní cesta uskuteční ve vozidle poháněném elektřinou, bude napříště možné prokázat výdaje na tuto cestu s pomocí tzv. referenční ceny elektřiny, která je upravena ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí a pro rok 2020 je stanovena ve výši 4,80 Kč za 1 kilowathodinu.

 

Opatření má podpořit rozvoj elektromobility.

 

 

Snadnější vstup na trh pro malé distributory lihu
Zavádí se více pásem u stanovování kaucí pro distributory lihu podle objemu distribuovaného lihu. V současné době je každý distributor lihu povinen složit kauci ve výši 5 milionu Kč. Nově budou existovat 3 pásma – 500 000 Kč, 1 000 000 Kč a 5 000 000 Kč.

 

 

Úleva pro rodiče hospitalizovaných dětí
Od místních poplatků budou osvobozeny průvodci hospitalizovaných osob, u kterých je nutná celodenní přítomnost u pacienta, pokud je jim pobyt hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

 

Ministryně smysl opatření glosuje: „Pokud musí rodič zůstat s malým dítětem v nemoci, jeho pobyt hradí zdravotní pojišťovna. Jde ale o úplatný pobyt, který podléhá místnímu poplatku z pobytu, přičemž ten se z veřejného zdravotního pojištění nehradí a rodiče jej musí zaplatit. Díky naší novele se už od nich tento poplatek vybírat nebude.“

 

 

Ad 2 - Co znamená odklad EET pro podnikatele
3. 11. 2020 nastala účinnost zákona o odkladu EET do 31. 12. 2022. Zákon se vztahuje na všechny subjekty – velkoobchod, maloobchod, stravovací služby i pro subjekty, které měly tržby v režimu EET evidovat od 1.5.2020. Povinnost evidovat tržby v režimu EET tak vzniká subjektům, bez ohledu na to, do které fáze EET spadají, až k 1. 1. 2023.

 

Pozastavení EET znamená, že do konce roku 2022 nemusí poplatníci odesílat údaje o tržbách správci daně, nemusí vystavovat účtenky dle zákona o EET a nemají povinnost umístit informační oznámení.

 

Systém EET však zůstává nadále funkční a pokud tedy poplatníci i přes uvedené úlevy chtějí tržby v systému EET evidovat, mohou tak bez problémů činit. Z EET se poplatníci nemusí nijak odhlašovat a přerušení evidování tržeb po dobu odkladu nemusí na finanční úřad hlásit.

 

Některé povinnosti však poplatníkům zůstávají, a to povinnost ochrany autentizačních údajů, certifikátu a bloků účtenek, pokud je již obdrželi za účelem plnění povinností ve zvláštním režimu EET.

 

Poplatníci, kterým skončila nebo jim bude končit platnost certifikátu, mohou výměnu certifikátu odložit a potřebné kroky učinit před opětovným spuštěním evidence tržeb v šestiměsíčním období, tedy v období od 1. 7. 2022 do 31. 12. 2022.

 

Stejně tak lze odložit podání žádosti o přidělení autentizačních údajů či podání žádosti o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu. Žádost o evidování tržeb ve zvláštním režimu, která bude podaná do 30. 6. 2022 se považuje za podanou až od 1. 7. 2022.

 

Poplatníkům, kteří mají zájem o zvláštní režim, se doporučuje žádost zatím nepodat a podat jí až po 1. 7. 2022.

 

 

Ad 3 – Podzimní kompenzační bonus
Problematiku spojenou s nárokem a výplatou podzimního kompenzačního bonusu jsem se podrobně zabýval v říjnové daňové informaci. Finanční správa začala od 16. 11. 2020 zpracovávat a vyplácet žádosti o podzimní kompenzační bonus. Již na začátku listopadu zveřejnila Finanční správa na svých webových stránkách (www.mfcr.cz) žádosti, které mohli podnikatelé a živnostníci, kterým byla jejich činnost v důsledku pandemie koronaviru úplně či částečně utlumena, v předstihu vyplnit.

 

Generální ředitelka Finanční správy Taťána Richterová uvádí: „Finanční úřady byly doslova zahlceny žádostmi. Bohužel se v nich často vyskytly chyby. Proto jsme hned 6. 11. 2020 upozornili veřejnost na tento problém, který by mohl prodloužit dobu výplaty.“

 

Stručně rekapituluji: Nárok na kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně bude náležet podnikatelům s činnosti podnikání v přímo omezených, případně zcela uzavřených oblastech ekonomiky (jejich výčet je obsažen v minulé informaci), a to za každý den omezení v období od 5. října do 22. listopadu 2020, tedy maximálně za 48 dní. Tato činnost musí být současně za rozhodné období měsíců června až září 2020 pro daného žadatele dominantním zdrojem obživy. Vedle přímo zasažených podnikatelů budou moci o bonus požádat i podnikatelé, kteří jsou na přímo zavřené obory z 80% navázáni, a to buďto dlouhodobým dodavatelsko-odběratelským vztahem, anebo je jejich činnost nerozlučně spjata s uzavřenou provozovnou.

 

Program je rozdělen do dvou bonusových období. Prvním bonusovým obdobím je období od 5. října 2020 do 4. listopadu 2020 (až 31 dní, tj. 15 500 Kč). Druhým bonusovým obdobím je období od 5. listopadu 2020 do 21. listopadu 2020 (až 17 dní, tj. 8 500 Kč. Žádost je možné podávat až do dvou měsíců po skončení příslušného bonusového období.

 

Úplné informace o podmínkách kompenzačního bonusu a odpovědi na nejčastější otázky jsou dostupné na webu Finanční správy www.financnisprava.cz/koronavirus - Kompenzační bonus (podzim 2020).

 

 

Ad 4 – Slovo na závěr
V tzv. živnostenském desateru ze srpna 2019, přislíbily resorty Ministerstva financí a Ministerstva průmyslu a obchodu zásadní zlepšení podnikatelského prostředí a snížení byrokratické zátěže podnikání kromě jiného i tím, že legislativní změny v oblasti daní budou přijímány a vyhlašovány minimálně s ročním předstihem.

 

Ostudným výsledkem citovaného záměru je současná legislativní fraška, kdy několik týdnů před koncem roku nemáme jistotu o definitivní podobě zásadních ustanovení zákona o daních z příjmů, ani o platné verzi dalších daňových zákonů. Tristní situaci umocňuje čerstvá výzva vládních představitelů, aby Senát při projednávání tzv. daňového balíčku některé změny přijaté Poslaneckou sněmovnou minulý čtvrtek 19. 11. 2020, zrušil, např. navrhované zvýšení slevy na poplatníka. Přitom jde o změny, které musí být okamžitě zohledněny a zapracovány do námi užívaných softwarů.

 

Nezbývá proto nic jiného, než sledovat definitivní výstup již tradičního legislativního chaosu a opětovně se zamyslet nad tím, jakouže službu nám zákonodárci za naše peníze poskytují a jak dále žít a pracovat v chaoticky a nezodpovědně spravovaném státě.

 

O definitivních verzích projednávaných zákonů budeme okamžitě informovat.

 

S přáním uchování jasné mysli a pevného zdraví


V Jablonci nad Nisou
22. 11. 2020
Ing. Vladimír Opatrný